Početna strana > Hronika > Rehabilitovan Dragiša Cvetković
Hronika

Rehabilitovan Dragiša Cvetković

PDF Štampa El. pošta
petak, 25. septembar 2009.

Niš – Veće Okružnog suda u Nišu, kojem je predsedavao sudija Novica Stefanović, juče je donelo odluku o rehabilitaciji Dragiše Cvetkovića, bivšeg predsednika Vlade Kraljevine Jugoslavije, inače jednog od potpisnika protokola o pristupanju Jugoslavije „Trojnom paktu”, 25. marta 1941. godine.

Okružni sud u Nišu proglasio je ništavnim odluku Državne komisije Demokratske Federativne Jugoslavije, od 15. septembra 1945. godine, kojom je Dragiša Cvetković proglašen državnim neprijateljem. Jučerašnjom odlukom suda poništene su i sve posledice proizašle rešenjem Državne komisije od njenog stupanja na snagu do danas. Postupak u niškom sudu o rehabilitaciji Dragiše Cvetkovića podneli su njegovi potomci.

Zanimljivo je, rečeno je juče na ročištu u niškom sudu, da odluka iz 1945. godine, kojom je premijer Kraljevine Jugoslavije posle Drugog svetskog rata proglašen za državnog neprijatelja, nikada i nigde nije pronađena. Jedino postoje tragovi u nekim drugim državnim dokumentima da je ona zaista 15. septembra 1945. godine i doneta.

Ročištu su prisustvovali unuka Dragiše Cvetkovića Milica Ranković i unuk Mihailo Sretenović.

Dragiša Cvetković je rođen 1893. godine u Nišu, a umro je u Parizu 1969. godine. Karijeru je započeo kao novinar u niškom dnevnom listu „Niška slobodna tribina”, a potom je biran za gradonačelnika i predsednika opštine Niš. Bio je i narodni poslanik, ministar vera, zatim i ministar zdravlja i socijalne politike, kao i ministar unutrašnjih dela, posle čega je izabran i za predsednika Vlade Kraljevine Jugoslavije.

Posle kapitulacije Jugoslavije, nakon Aprilskog rata 1941. godine, Dragiša Cvetković je odbio bilo kakvu saradnju sa Nemcima i vladom Milana Nedića. Ratne godine proveo je  u kućnom pritvoru u Niškoj Banji, ali je tokom rata dva puta hapšen i dva puta bio zatočenik logora na Banjici u Beogradu. Posle rata, iako nije sarađivao sa okupatorom, o njemu se govorilo kao o korumpiranom ministru i izdajniku. Nikada mu, međutim, nije suđeno, a ipak je bio osuđen... Okrivljen je za izdaju zemlje, jer je po odluci Krunskog saveta potpisao protokol o pristupanju Jugoslavije „Trojnom paktu”.

Pre ove jučerašnje odluke o rehabilitaciji, grad Niš je jednu od svojih centralnih ulica nazvao po svom nekadašnjem gradonačelniku.

(Politika)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner